Kraków – stolica kultury i nowoczesna metropolia
Kraków – stolica polskiej kultury, miasto pełne cennych zabytków i unikalnych zbiorów, ponad czterdzieści lat temu wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO – jest dziś ważną europejską metropolią, która nie tylko w twórczy sposób prezentuje swoje tysiącletnie dziedzictwo, ale potrafi je także łączyć z duchem nowoczesności, otwartością na innowacje, troską o zrównoważony rozwój i dbałością o jakość życia mieszkańców.
Każdego roku w stolicy Małopolski odbywa się ponad 100 festiwali i innych wydarzeń kulturalnych – m.in. Festiwal Sacrum Profanum, Festiwal Conrada czy Krakowski Festiwal Filmowy – które zbudowały już sobie światową markę. Kraków uczestniczy w wielu międzynarodowych inicjatywach – jest Miastem Literatury UNESCO, angażuje się w działania sieci N.I.C.E. (Network for Innovations in Culture and Creativity in Europe), w 2019 roku był organizatorem 15. Kongresu Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC), a także nosił tytuł Europejskiej Stolicy Kultury Gastronomicznej. Życie kulturalne miasta pobudzają przemyślane inwestycje – rewaloryzacja zabytków, nowe muzea, Centrum Kongresowe ICE Kraków czy TAURON Arena Kraków. W 2019 roku dawną stolicę Polski odwiedziło ponad 14 mln turystów.
Innowacje, edukacja, ekologia i sport
Kraków – ważny ośrodek akademicki – to także miasto skupione na rozwoju przedsiębiorczości i innowacji, które przyciąga wielki i mały biznes: instytucje finansowe, firmy z sektora high-tech, poszukujące wykwalifikowanych kadr, ale także i startupy. To również metropolia, która w trosce o zieleń i powietrze wdraża liczne, niejednokrotnie pionierskie rozwiązania proekologiczne – jak program wymiany pieców węglowych, upowszechnianie mikroretencji, zakładanie ogrodów deszczowych, przyjazna środowisku komunikacja miejska czy budowa
i rewitalizacja parków, w tym tworzenie parków kieszonkowych, łąk kwietnych i miejskich pasiek.
Dzięki temu, że w krakowskiej strategii rozwoju przenikają się kultura, przedsiębiorczość, ekologia i wzmacnianie kapitału społecznego, stolica Małopolski jest dziś chętnie wybierana jako miejsce do życia, edukacji i biznesu, a także do organizowania wydarzeń kulturalnych
i sportowych. Miłośnikom sportu i rekreacji Kraków oferuje wiele możliwości aktywnego spędzania wolnego czasu – m.in. dzięki takim inwestycjom, jak nowe baseny, hale sportowe, boiska czy siłownie pod chmurką. Miasto jest także gospodarzem licznych imprez sportowych rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, by wymienić choćby Tour de Pologne i Cracovia Maraton. W 2014 roku Kraków został mianowany Europejskim Miastem Sportu.
W wyniku współpracy Miasta Krakowa i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie z Grupą MTP i Komitetem Organizacyjnym CAVALIADA Tour, od trzech lat w stolicy Małopolski gości również CAVALIADA, a ranga sportowa krakowskiej odsłony imprezy z edycji na edycję wzrasta.
Fot. Jan Graczyński/krakow.pl