AKTUALNOŚCI

Podejmij wyzwanie – biegaj w Krakowie!

14 lutego 2020

Sportową wizytówką Krakowa stały się imprezy tworzące Królewską Triadę Biegową: Cracovia Maraton, Bieg Trzech Kopców i Cracovia Półmaraton Królewski.
Od 2016 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie (ZIS), organizujący
w imieniu Gminy Miejskiej Kraków te prestiżowe wydarzenia biegowe, honoruje specjalnymi nagrodami osoby, którym w trakcie jednego sezonu uda się ukończyć wszystkie trzy wspomniane imprezy.

Organizowany od 2002 roku Cracovia Maraton to najważniejsze wydarzenie biegowe w Krakowie i największy wiosenny bieg na królewskim dystansie w Polsce. Od 2014 roku start i meta Cracovia Maraton usytuowane są na krakowskim Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle”, uczestnicy maratonu przebiegają obok wielu wspaniałych zabytków podwawelskiego grodu.

Cracovia Maraton przyciąga biegaczy z całego świata, będąc najbardziej międzynarodowym spośród polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. W dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton gościliśmy biegaczy z 55 państw.

W grudniu minionego roku brytyjski serwis internetowy Sole Supplier dokonał oceny maratonów posiadających certyfikaty IAAF (obecnie World Athletics). Analizie poddano 81 imprez z całego świata. Krakowski bieg znalazł się w tym doborowym gronie jako jedyny reprezentant Polski. Pod uwagę wzięto wiele czynników związanych z organizacją, a także warunki środowiskowe. W końcowym rankingu Cracovia Maraton zajął trzecie miejsce!
Podczas ubiegłorocznej, 18. edycji krakowskiego maratonu ustanowione zostały rekordy trasy, zarówno w rywalizacji mężczyzn, jak i kobiet. Zapisy do 19. Cracovia Maraton, który odbędzie się 26 kwietnia 2020 roku (niedziela), trwają od lipca ubiegłego roku, a liczba zgłoszonych biegaczy zbliża się do 5000.
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie prowadzi projekt najbardziej prestiżowej nagrody dla maratończyków – Korony Maratonów Polskich. Aby uzyskać tytuł zdobywcy Korony Maratonów Polskich, należy ukończyć pięć maratonów: Maraton Dębno, Cracovia Maraton, Maraton Wrocławski, Maraton Warszawski i Poznań Maraton w ciągu 24 miesięcy, licząc od daty pierwszego ukończonego maratonu.


Rywalizacja na dystansie 42 km i 195 m jest zwieńczeniem dwudniowego święta biegania w Krakowie. W trakcie weekendu maratońskiego (w sobotę) organizowane są m.in.: Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego (4,2 km) oraz Cracovia Maraton na Rolkach (pełny dystans maratoński). Przy okazji krakowskiego maratonu, w sobotę organizowany jest także Bieg Nocny na 10 km, a od 2018 roku jego uczestnicy startują i finiszują w tym samym miejscu, co maratończycy – na Rynku Głównym.

Ponadto, w przeddzień zmagań maratończyków odbywają się specjalne zawody dla najmłodszych miłośników biegania – w ramach Mini Mini Cracovia Maraton.

Na uczestników i kibiców imprez wchodzących w skład krakowskiego weekendu maratońskiego czekają też liczne atrakcje i animacje, w tym zabawy sportowe dla dzieci.
Cracovia Półmaraton Królewski to impreza organizowana w Krakowie od 2014 roku – na zakończenie sezonu biegowego.  Niewątpliwą atrakcją jest lokalizacja mety – od drugiej edycji zlokalizowana w TAURON Arenie Kraków, największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce. Cracovia Półmaraton Królewski stwarza szansę na zmierzenie się z długą trasą, prowadzącą wśród zabytków i malowniczych uliczek Krakowa.


Wydarzenie spotkało się ze znakomitym odbiorem środowiska biegowego. Pierwsza odsłona Cracovia Półmaratonu Królewskiego została wyróżniona nagrodą Impreza Roku 2014 im. Tomasza Hopfera w kategorii debiut podczas Gali Biegów Masowych w Warszawie. Podobnie jak w przypadku Cracovia Maraton, podczas ubiegłorocznej, 6. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego ustanowione zostały rekordy trasy wśród mężczyzn i kobiet. Cracovia Półmaraton Królewski wchodzi w skład projektu Korony Polskich Półmaratonów.


Przy okazji półmaratonu organizowany jest również bieg na 5 km. W 2019 roku wzięli w nim udział m.in. brązowy medalista ostatnich mistrzostw świata na dystansie 1500 m Marcin Lewandowski i czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym Robert Korzeniowski.


Bieg Trzech Kopców – czyli Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim to impreza, której pierwsza edycja została zorganizowana w 2007 roku. Uczestnicy mają do pokonania 13-kilometrową trasę pomiędzy trzema krakowskimi kopcami – Krakusa, Kościuszki i Piłsudskiego.


Prawie 1/4 biegu prowadzi ścieżkami o nieutwardzonej nawierzchni. Różnica poziomów sięga 160 m. Ze względu na zróżnicowanie terenu, w klasyfikacji międzynarodowej bieg został zaliczony jako „anglosaski”, w którym trasa prowadzi raz w górę raz w dół, w odróżnieniu od wersji „alpejskiej”, gdzie trasa w przeważającej części tylko się wznosi.
Wszędzie na trasie można się przekonać, że Kraków oferuje nie tylko zabytki i nowoczesną infrastrukturę, ale również urokliwe krajobrazy i naturalną przyrodę. Co ciekawe, jest to jedyny w Polsce bieg górski, który wiedzie przez centrum dużego miasta. Walory imprezy sprawiają, że cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród biegaczy, a lista startowa wypełnia się w zaledwie kilka godzin!