AKTUALNOŚCI

Programowe gwiazdy CAVALIADA

15 stycznia 2019

CAVALIADA w Lublinie zbliża się wielkimi krokami, więc na chwilę przed opublikowaniem Master Listy z jeździeckimi gwiazdami, chcielibyśmy przedstawić gwiazdy naszego programu, czyli ulubione konkursy CAVALIADowej publiczności.

Potęga Skoku – czwartek

Konkurs Potęgi Skoku to swoisty jeździecki skok wzwyż. Polega na pokonywaniu coraz wyższego muru, wykonanego z małych, drewnianych skrzyneczek, imitującego ceglaną ścianę. Konie startujące w konkursie muszą być silne i zwinne. Nie bez znaczenia jest też wzajemne zaufanie konia i jeźdźca. Kiedy para pokonuje coraz wyższy mur, koń nie widzi podłoża po drugiej stronie przeszkody i musi w pełni zaufać swojemu jeźdźcowi. Konkurs składa się z rundy podstawowej, gdzie mur ma wysokość 170 cm i z maksymalnie czterech rozgrywek. Rekordzistą Potęgi Skoku na CAVALADZIE jest Thomas Kleis (GER) na koniu Quick Vainqueur, który w 2012 roku w Poznaniu, pokonał mur wysoki na 220 cm.

Venus vs Mars – piątek

Plac konkursowy zostaje podzielony na dwie równe części, a na każdej z nich są ustawione dwa identyczne tory przeszkód. Dzięki temu publiczność może obserwować bezpośrednią rywalizację między zawodnikami. Do walki przystępuje 16 zawodników: 8 amazonek (Venus) i 8 jeźdźców (Mars). W pierwszej rundzie konkursu, w każdej parze startuje jeden mężczyzna i jedna kobieta. Zwycięzca z każdej pary przechodzi do kolejnej rundy i tak, wygrywa najlepszy.

O zajętych miejscach w klasyfikacji końcowej decyduje suma punktów bonifikacyjnych uzyskanych w dwóch najlepszych startach w etapach oraz w finale. Dodatkowo, w każdych zawodach prowadzona jest też klasyfikacja zespołowa (kobiety vs mężczyźni), dlatego finał tych rozgrywek zapowiada się bardzo emocjonująco!

Speed & Music – sobota

To jeden z najbardziej widowiskowych konkursów podczas CAVALIADy. Jest to konkurs szybkości, więc o klasyfikacji decyduje uzyskany czas. Ewentualne błędy na przeszkodach przeliczane są na sekundy karne. Zatrzymanie nie jest karane, bowiem zawodnik najeżdżając po raz drugi na tę samą przeszkodę i tak traci sporo czasu. Wygrywa para, która ma najlepszy wynik wyrażony czasem (czas przebiegu + 4 karne sekundy za każdą zrzutkę). Ponadto każdy przejazd przebiega w rytmie głośnej, przebojowej muzyki, którą DJ dobiera dla każdego zawodnika indywidualnie. Na trybunach króluje świetna zabawa i… meksykańska fala!

Grand Prix Lublina – niedziela

Konkurs ten jest zaliczany do rankingu Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej oraz do prestiżowego rankingu CAVALIADA Tour. Zasady konkursu Grand Prix są następujące: zawodnicy najpierw pokonują zazwyczaj bardzo trudny i długi parkur. Już samo obserwowanie przejazdów jest bardzo interesujące. Szczególnie wtedy, kiedy kibicom długo przychodzi czekać na pierwszy bezbłędny przejazd. Emocje sięgają zenitu podczas rozgrywki, do której awansują tylko zawodnicy, którzy pokonają podstawowy parkur bezbłędnie. Walczą więc w niej najlepsi z najlepszych. Dotychczasowymi zwycięzcami Grand Prix CAVALIADA w Lublinie byli: Jarosław Skrzyczyński (w 2014 i 2018), Ales Opatrny (CZE), Łukasz Koza, Andis Varna (LAT) i Marek Lewicki.