Organizator:

17 flag w TAURON Arenie Kraków

Podziel się

Doskonałą obsadę będą miały międzynarodowe zawody w skokach przez przeszkody - finał CAVALIADY Tour i Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata w Krakowie. Wszystko za sprawą ugruntowanej pozycji imprezy na jeździeckiej mapie świata, rozpoznawalnej marce oraz przede wszystkim dzięki decyzji o podniesieniu rangi zawodów do czterech gwiazdek.

CAVALIADA w TAURON Arenie Kraków odbędzie się już po raz piąty, a po raz trzeci będzie też finałem cyklu CAVALIADY i Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Jednak po raz pierwszy zmagania skoczków będą miały rangę czterech gwiazdek. To, poza prestiżem, daje zawodnikom szansę na powalczenie o niebagatelną pulę nagród 239 000 EUR.

Chętnych do startu tylko w konkursach CSI4*W było ponad 100 z 18 krajów. Ostatecznie organizator przyjął 80 jeźdźców i 180 koni. Stawkę uzupełnia 51 par zgłoszonych do finału CAVALIADA Open Tour.

Obsada jest nie tylko liczna, ale jak przystało na tak prestiżową imprezę, bardzo dobra. Najliczniejszą grupę gości stanowią Niemcy. Tych, którzy śledzą zmagania CAVALIADA Tour 23/24 na pewno ucieszy udział lidera i zwycięzcy PKO Bank Polski Grand Prix Sopotu Harma Lahde. Warto przypomnieć, że Niemiec w 2021 roku wygrał w Mistrzostwach Świata Młodych Koni. Najbardziej utytułowanym w tej ekipie jest Felix Hassmann, który ma w swojej kolekcji worek medali młodzieżowych mistrzostw Europy, ponad 100 zwycięstw w konkursach zaliczanych do światowego rankingu w tym w prestiżowym Grand Prix CSI4* w Monachium. Po raz pierwszy do Krakowa przyjedzie Michael Kolz, brązowy medalista Mistrzostw Niemiec, który w zeszłym roku wygrał dwa Grand Prix – w Zielonej Górze i Redefin.

Zawodnikiem z aktualnego TOP 100 rankingu FEI jest też Łotysz Kristaps Neretnieks. On tylko w 2023 roku wygrał aż 9 konkursów rankingowych w tym jeden podczas CSIO5* W Abu Dhabi i jeden podczas CSI4* 4 Foulee w Poznaniu.

Jak w całym sezonie, gwiazdą w Krakowie będzie również Grek Angelos Touloupis – mistrz krajów bałkańskich z roku 2021. W karierze wygrał już 11 konkursów zaliczanych do rankingu FEI w tym trzy w roku 2023. To zwycięzca Grand Prix CAVALIADY w Warszawie i drugi wicelider rankingu CAVALIADY Tour 23/24. Od początku rozgrywek nie ukrywa, że jego głównym celem jest zwycięstwo w Krakowie.

Wiernymi uczestnikami CAVALIADY są Litwini. Wśród nich najbardziej utytułowany jest Andrius  Petrovas - trzykrotny uczestnik finałów Pucharu Świata. Brał udział w mistrzostwach Świata w Herning w 2022 roku. Zawodnik bardzo skuteczny, który w ciągu ostatnich 10 lat wygrał 28 konkursów zaliczanych do świtowego rankingu.

Wśród innych zagranicznych gości którzy po raz pierwszy przejadą do Krakowa warto wymienić też Michaela Duffy, który z drużyną Irlandii wygrał w zeszłym roku Puchar Narodów na CSIO5* w Rzymie, liderkę Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata Sarę Vingralkovą z Czech, czy też zawodników z Ameryki: Kolumbijczyk Santiago Diaz Ortega i  Meksykanina Ernesto Canseco.

Na starcie nie może zabraknąć najlepszych Polaków. Z pierwszej dziesiątki rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego będzie ich aż 6: lider - mistrz Polski Tomasz Miśkiewicz, Jarosław Skrzyczyński, Przemysław Konopacki, Michał Kaźmierczak, Marek Wacławik i Krzysztof Ludwiczak. Dorównać do nich będzie chciała jeździecka młodzież wśród której są wielokrotni mistrzowie juniorów i młodych jeźdźców Aleksandra Kierznowska i Aleksander Lewandowski.

Pełna masterlista dostępna TUTAJ

Pierwsze konkursy CAVALIADY w Krakowie już w czwartek, 22 lutego od godziny 8:15 w TAURON Arenie Kraków. Bilety można kupić na stronie https://tobilet.pl/cavaliada-krakow.html   

Dla tych, którzy nie mogą przyjechać, ale chcieliby zobaczyć, jak wygląda finał CAVALIADA Tour, organizator przygotował transmisję online. CAVALIADA TV to nie tylko wszystkie konkursy, ale również wywiady z zawodnikami i studio. Transmisja online: https://live.cavaliada.pl/

Ranking: https://krakow.cavaliada.pl/pl/zawodnicy/rankingi/

Organizatorem CAVALIADA Kraków jest Grupa MTP. Sponsorem głównym PKO Bank Polski, strategicznym sponsorem jest ORLEN i LOTTO, Miastem Gospodarzem Kraków, a partnerami Województwo Małopolskie i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.