Organizator:

CAVALIADA Kraków 2024: fani jeździectwa ponownie wypełnią TAURON Arenę Kraków

Podziel się

W 2024 roku Kraków już po raz piąty zamieni się w międzynarodową stolicę skoków przez przeszkody. Od 22 do 25 lutego w TAURON Arenie Kraków zostanie zorganizowana kolejna odsłona CAVALIADY, która ponownie będzie finałem Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata i finałem cyklu CAVALIADA Tour 2023/2024. W Krakowie jeździectwo to sport z dużymi tradycjami – nie dziwi fakt, że kolejne odsłony CAVALIADY w stolicy małopolski spotkają się z doskonałym przyjęciem.

Jeździectwo jest mocno powiązane z Krakowem i uprawiane w tym mieście z sukcesami przez dziesięciolecia. Już w 1890 roku założono Towarzystwo Międzynarodowych Wyścigów Konnych. Wówczas na Błoniach Krakowskich zbudowano tor wyścigowy i cztery stajnie, a już w 1903 roku zorganizowano tam pierwsze międzynarodowe zawody hippiczne. Wychodząc naprzeciw ciągle rosnącemu zainteresowaniu jeździectwem, przez lata Kraków był Miastem Gospodarzem wielu wyścigów konnych. Bogate tradycje jeździeckie w tym mieście owocowały również sukcesami na najważniejszych imprezach sportowych – że wspomnieć brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (1924) w konkurencji skoków przez przeszkody, który wywalczył mjr Adam Królikiewicz (należący do Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej).

Obecnie sport ten nie jest już zarezerwowany tylko dla elit i cieszy się sporą popularnością. - Bardzo dużo osób chce uprawiać jeździectwo rekreacyjne, powstają kolejne kluby jeździeckie, coraz więcej dzieci i młodzieży startuje w zawodach. My już przeszło 10 lat temu wprowadziliśmy cykl rozgrywek Małopolska Liga Jeździecka i Małopolski Towarzyski Puchar Jeździectwa. Na każde zawody przyjeżdżają nowi jeźdźcy, co bardzo nas cieszy, bo widać, że jeździectwo się rozwija – mówi Krzysztof Koziarowski, Wiceprezes do spraw Sportu i trener jeździectwa w WLKS Krakus Swoszowice.

 

 

Kraków dysponuje dobrą bazą do uprawiania tego sportu. Ośrodki posiadają kryte ujeżdżalnie, co daje możliwość jazdy konnej przez cały rok. Wśród krakowskich klubów jeździeckich, bogatym doświadczeniem i kompleksową ofertą wyróżniają się Krakowski Klub Jazdy Konnej (w prowadzonym przez klub ośrodku dużą popularnością cieszą się jazdy rekreacyjne i sportowe oraz zajęcia dla najmłodszych miłośników jeździectwa, którzy również licznie wstępują w szeregi sekcji młodzieżowych i dziecięcych), Sekcja Jeździecka WLKS Krakus Swoszowice czy Ośrodek Jazdy Konnej PEGAZ.

Dzięki współpracy Miasta Krakowa i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi i Komitetem Organizacyjnym CAVALIADA Tour, od 2019 roku w stolicy Małopolski gości również CAVALIADA - fenomenalna impreza sportowa na światowym poziomie. Dotychczasowe edycje CAVALIADY w Krakowie przeszły wszelkie oczekiwania pod względem organizacyjnym i frekwencyjnym. Mało kto się spodziewał, że w tak krótkim czasie uda się tak wiele dokonać. Impreza okazała się „strzałem w dziesiątkę” i doskonałym uzupełnieniem zdywersyfikowanej oferty Krakowa o kolejne atrakcyjne wydarzenie sportowe. Od 2019 roku CAVALIADA za każdym razem odbywa się w TAURON Arenie Kraków i następną imprezą, która potwierdza szerokie możliwości – organizacyjne i techniczne – największej w Polsce i nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej.

- Poprzednie odsłony CAVALIADY w naszym mieście spotkały się z doskonałym przyjęciem uczestników i środowiska jeździeckiego, a parkur uznawany jest za najlepszy w kraju. Tegoroczny cykl CAVALIADY przeprowadzany jest na wyższym poziomie sportowym. Kraków ponownie będzie Miastem Gospodarzem finału Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata i finału CAVALIADA Tour, a zawody odbędą się w randze czterech gwiazdek, co jeszcze dodatkowo zwiększa atrakcyjność wydarzenia – mówi Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Jeździectwo zawsze było tutaj obecne, a w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. CAVALIADA z pewnością przyczynia się do wzrostu zainteresowania dzieci i młodzieży jazdą konną oraz atrakcyjną rywalizacją – dodaje.

Trwa sprzedaż biletów na wydarzenie. Więcej informacji TUTAJ