👉 CAVALIADA Warszawa 16-19.11.2023  

Organizator:

#KupujŚwiadomie – jakość i pochodzenie żywności mają znaczenie

Podziel się

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa prowadzą kolejną edycję ogólnopolskiej kampanii informacyjnej „Kupuj świadomie”. Głównym celem akcji jest zwiększenie wiedzy niezbędnej do podejmowania świadomych decyzji zakupowych.

W kampanii #KupujŚwiadomie KOWR zwraca szczególną uwagę jakich krajowych oraz unijnych certyfikatów i oznaczeń szukać na produktach żywnościowych, aby konsumenci mieli pewność, że nabywają wyroby rodzimego pochodzenia, wysokiej jakości i spełniające określone normy produkcji.

W przypadku produktów rolno-spożywczych ich walory gwarantują przede wszystkim krajowe i wspólnotowe systemy jakości żywności. Zapewniają one bezpieczeństwo żywności, jej identyfikowalność oraz powtarzalność cech jakościowych.

Unijny system oznaczeń gwarantuje wyjątkową jakość produktu wynikającą ze specyficznych uwarunkowań regionalnych, historii czy też unikatowej tradycji wytwarzania.

Niezmiernie ważną rolę w rozwoju krajowej gospodarki odgrywa patriotyzm konsumencki – podejmowanie decyzji zakupowych wspierających funkcjonowanie polskiej gospodarki, w tym krajowego rolnictwa. Jest to szczególnie istotne w tak trudnym czasie jak pandemia koronawirusa, gdyż ma duży wpływ na sytuację ekonomiczno-gospodarczą kraju.

Szukasz żywności wyprodukowanej w Polsce i z polskich surowców? Spójrz na etykietę. Znak PRODUKT POLSKI to gwarancja polskiego pochodzenia wyrobu.

Znak PRODUKT POLSKI wskazuje, że produkt został wytworzony w Polsce oraz na bazie polskich surowców (produkty nieprzetworzone – w 100%, a produkty przetworzone – w 75%).

Wraz ze znakiem PRODUKT POLSKI mogą być zamieszczone inne oznaczenia i certyfikaty krajowe oraz unijne, które dodatkowo świadczą o jakości i bezpieczeństwie danego produktu.

Bądźmy #SolidarnizRolnikami! Kupując produkty żywnościowe krajowego pochodzenia, wspierasz polskich rolników,  którzy utrzymują swoje rodziny z produkcji rolniczej i przetwórstwa.

 

Więcej informacji:

www.gov.pl/produktpolski,

www.polskasmakuje.pl,

www.gov.pl/rolnictwo/jakosc-zywnosci