Organizator:

Podsumowanie CAVALIADA Warszawa 2021

Podziel się

Przez cztery dni CAVALIADY w Warszawie w 23 konkursach wystartowało niemal 200 zawodników reprezentujących 20 państw z całej Europy. Centralny Ośrodek Sportu Torwar odwiedziło niemal 15 tysięcy osób, a na strefie Expo można było odwiedzić 43 wystawców. Polacy pokazali bardzo dobrą formę, plasując się przez całe zawody w czołówce najważniejszych klas, w tym tych zaliczanych do światowego rankingu i Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata.

Program zawodów podzielony był na cztery konkurencje: skoki przez przeszkody, WKKW, powożenie oraz ujeżdżenie. W ramach CSI (międzynarodowych zawodów w skokach przez przeszkody) rozegranych zostało 12 konkursów, z czego 4 wygrali Polacy. Byli to: Adam Grzegorzewski na Happylina w Venus vs. Mars, w konkursach małej rundy wygrywały: Klara Kozioł na Voila, Patrycja Matyjasik na Kalila J oraz w finale – Roksana Nawrocka na Penny Lane.

W najważniejszych konkursach w ramach Dużej Rundy triumfowali zagraniczni goście, jednak Polacy zawsze znajdowali się w czołówce. Pierwszego dnia zawodów najlepszy wynik „z naszych” uzyskał Dawid Kubiak na Estoril Fortuna (miejsce trzecie), a w Dużej Rundzie zaliczanej do rankingu Longines o nagrodę LOTTO, pod patronatem Horse & Business Magazine trzecie miejsce zajął Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni. Tuż za nim uplasował się również Jarosław Skrzyczyński na Jerico.

Wspaniałą postawę pokazały polskie amazonki w konkursie Speed & Music o nagrodę Grupy MTP pod patronatem Prezydena M.St. Warszawy i patronatem medialnym Radia ZET. Weronika Wilczewska na Handsome i Natalia Palmowska na Lviv PKZ zajęły odpowiednio 2 i 3 miejsce.

Najważniejszym konkursem było Grand Prix o randze CSI2*-W z rozgrywką o nagrodę PKO Banku Polskiego pod patronatem Grupy MTP. W sumie wystartowało w nim 40 zawodników, w tym 18 reprezentujących Polskę. Ostatecznie w rozgrywce kibice zobaczyli: Zoltána Czékusa z Węgier na 10-letniej klaczy Disco oraz Jarosława Skrzyczyńskiego na 8-letnim wałachu Quick Step. – Nie spodziewałem się, że parkur podstawowy będzie aż tak trudny. Przeszkody powędrowały dość wysoko, konie zatem miały co robić, a dystanse były tdo galopowania – powiedział Jarosław Skrzyczyński. Mimo, iż Jarosław Skrzyczyński i Quick Step wywalczyli bardzo dobry czas (41,88 ) to zaliczyli jedną zrzutkę. Warto jednak dodać, że to pierwsze takie Grand Prix 8-leniego wyhodowanego w Stadninie Kunowo Quick Stepa. Ostatecznie konkurs Grand Prix wygrali w fenomenalnym stylu pochodzący z Węgier Zoltán Czékus i jego koń Disco (czas przejazdu 48,23).

Zoltán Czékus, podobnie jak jego rywal również przyznał, że parkur podstawowy był dość trudny, głównie ze względu na wysokość przeszkód. – Mój koń ma dość obszerny galop i trudniej jest mi ją prowadzić w hali. Disco to klacz z dużą potęgą skoku, jest trochę wrażliwa, ale zawsze do końca walczy o zwycięstwo dla swojego jeźdźca – podkreślił. I dodał, że na CAVALIADZIE jest po raz drugi. – To wspaniałe zawody, z bardzo dobrymi parkurami i przyjazną atmosferą – podsumował Zoltán Czékus. Warto dodać, że na miejscu trzecim i czwartym również uplasowali się Polacy: Adam Grzegorzewski na 8-letniej klaczy Stakata oraz Tomasz Miśkiewicz na 8-letniej Velvet Lazar.

W programie nie zabrakło CAVALIADY Future, czyli konkursów dla dzieci. Po raz kolejny odbywały się one o nagrodę sponsora głównego wydarzenia – PKO Banku Polskiego, pod patronatem firmy Torpol. Po pierwszym etapie cyklu w kategorii Mini z sumą 21 punktów prowadzi Katarzyna Zawadzka, a w kategorii Midi (z sumą 16,5 punkta) Julia Peszek.

TRAF Eventing Tour

W konkursie TRAF Eventing Tour, który odbywa się w ramach Halowego Pucharu Polski w WKKW wygrała olimpijska para. Najlepsze okazały się Joanna Pawlak oraz Fantastic Frieda.

– Jestem przeszczęśliwa bo marzyłam o starcie w CAVALIADZIE ostatnie trzy lata. Przez przygotowania do Igrzysk Olimpijskich nie forsowaliśmy naszych koni i nie mogłam wziąć udziału w tych zawodach. Wygrana jest spełnieniem moich marzeń – mówi Joanna Pawlak. I dodaje, że planuje już kolejne starty w tegorocznym sezonie CAVALIADA Tour. Miejsce drugie zajęli Paweł Warszawski i Fuerta. Z kolei miejsce trzecie należało do Julia Gillmaier i Ding Dong.

CAVALIADA Driving Tour

W ramach Halowego Pucharu Polski na CAVALIADZIE odbyły się dwa konkursy – w czwartek oraz w sobotę. Zwyciężali w nich kolejno: Piotr Mazurek oraz Bartłomiej Kwiatek. To jednak reprezentant LKS Sokół Kunowo, Piotr Mazurek, z sumą 15 punktów na koncie został liderem CAVALIADA Driving Tour i z tej pozycji wystartuje w drugim etapie, jakim jest CAVALIADA w Poznaniu. Drugie miejsce w rankingu zajmuje Bartłomiej Kwiatek, a trzecie Aleksander Fularczyk.

CAVALIADA Dressage Tour

Po dwóch konkursach Grand Prix w Warszawie na pozycji lidera rankingu CAVALIADA Dressage Tour jest reprezentantka Litwy – Sandra Sysojeva, która startując na wałachu Jack Daniel’s wygrała konkurs niedzielny oraz zajęła miejsce drugie w pierwszej rywalizacji. Przypomnijmy, że Sandra Sysojeva to zwyciężczyni poprzedniego cyklu CAVALIADA Dressage Tour 2019/2020. Druga w rankingu jest Aleksandra Szulc, a trzecia, również z Litwy - Justina Vanagaite.