CAVALIADA KRAKÓW 22-25.02.2024 👉 Bilety kupisz na: tobilet.pl 👈  

Organizator:

ZIS – pierwsza taka miejska jednostka w Polsce

Podziel się

Odpowiadający z ramienia Miasta Krakowa za współorganizację CAVALIADY w stolicy Małopolski Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie (ZIS) jest pierwszą tego typu jednostką w Polsce, skupiającą szeroki zakres kompetencji w dziedzinie sportu i kultury fizycznej wynikający ze statutowych obowiązków Gminy Miejskiej Kraków. ZIS zajmuje się budową i modernizacją infrastruktury sportowo-rekreacyjnej Miasta oraz utrzymaniem na jak najwyższym poziomie istniejącej bazy, popularyzacją sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu wśród krakowian, odpowiada za organizację i współorganizację w Krakowie wielkich wydarzeń sportowych. ZIS zapewnia również nowoczesne zarządzanie obiektami, dba o ich optymalne wykorzystanie przez kluby, stowarzyszenia i mieszkańców.

Realizując inwestycje, ZIS stara się sięgać po najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne, przyjazne środowisku naturalnemu, umożliwiające oszczędzanie energii elektrycznej i ciepła, ułatwiające eksploatację boisk, hal czy basenów. 

W ciągu ostatniej dekady Kraków wzbogacił się nie tylko o nowoczesne obiekty pozwalające organizować imprezy sportowe na najwyższym światowym poziomie, ale także o infrastrukturę służącą na co dzień dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym do rozwijania sportowych pasji.

ZIS miał duży udział w powstaniu w naszym mieście 14 „Orlików”. Gmina Miejska Kraków, pod nadzorem inwestorskim ZIS, realizuje również program rewitalizacji przyszkolnych, osiedlowych i klubowych boisk, dokonując m.in. wymiany nawierzchni na poliuretanową. Powstają też zupełnie nowe tego typu obiekty – oświetlone, wielofunkcyjne kompleksy lub tylko piłkarskie ze sztuczną trawą, niektóre wyposażone w powłoki balonowe.
W ostatnich latach wybudowano lub zrewitalizowano około 250 takich obiektów sportowych!

Rokrocznie w stolicy Małopolski przybywa również nowych hal sportowych i krytych pływalni, które są budowane przy szkołach i na osiedlach w różnych dzielnicach Krakowa.

Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, w imieniu Gminy Miejskiej Kraków, organizuje wydarzenia sportowe o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym, strategiczne dla promocji sportu i Miasta. ZIS współorganizuje również różnego rodzaju imprezy rangi mistrzostw Polski, Europy i świata, często będąc inicjatorem przeprowadzenia wydarzeń tej rangi w Krakowie i efektywnego wykorzystywania miejskiej bazy sportowej.

Organizowane przez ZIS wydarzenia sportowe to przede wszystkim imprezy biegowe – Cracovia Maraton i wydarzenia towarzyszące (jak np. Bieg Nocny na 10 km. Mini Cracovia Maraton czy Cracovia Maraton na Rolkach), Cracovia Półmaraton Królewski i Bieg Trzech Kopców, z których na przestrzeni kilkunastu lat Kraków uczynił swoją kolejną, sportową wizytówkę. Za sprawą ZIS imprezy te dynamicznie się rozwijają, zyskując na znaczeniu
w kraju i za granicą. Cracovia Maraton, Bieg Trzech Kopców i Cracovia Półmaraton Królewski tworzą też jedyną w swoim rodzaju Królewską Triadę Biegową.

ZIS aktywnie uczestniczy również w organizacji charytatywnego Kraków Business Run czy niepowtarzalnego Krakowskiego Biegu Sylwestrowego.

Kraków był Miastem-Gospodarzem m.in. FIVB Mistrzostw Świata Polska 2014 i CEV Mistrzostw Europy Polska 2017 w Piłce Siatkowej Mężczyzn, EHF Mistrzostw Europy 2016 w Piłce Ręcznej Mężczyzn oraz innych prestiżowych wydarzeń w siatkówce, koszykówce, hokeju na lodzie, tenisie, sportach motorowych i sportach walki. Ze strony Gminy Miejskiej Kraków, za przygotowanie i współorganizację tych imprez odpowiadał Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Mocno wpisał się Kraków, a wraz z Miastem ZIS, w historię Tour de Pologne UCI World Tour i w popularyzację kolarstwa.

Starania ZIS o aktywny udział Krakowa jako Miasta-Gospodarza prestiżowych zawodów obejmują także slalom kajakowy w oparciu o sztuczny Tor Kajakarstwa Górskiego KOLNA. Były tam już m.in. mistrzostwa Europy i Puchar Świata, celem są mistrzostwa świata.

Dzięki współpracy Miasta Krakowa i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi i Komitetem Organizacyjnym CAVALIADA Tour, od trzech lat w stolicy Małopolski gości również CAVALIADA, a ranga sportowa krakowskiej odsłony imprezy z edycji na edycję wzrasta.

Więcej informacji na temat obiektów, klubów oraz wydarzeń sportowych można znaleźć na stronie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie: zis.krakow.pl.