Organizator:

Powożenie

Podziel się

Powożenie na CAVALIADZIE rozgrywane jest w ramach Halowego Pucharu Polski w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi. Do rywalizacji przystępuje 5 drużyn, z czego trzy to medaliści Mistrzostw Polski, jedna to zwycięzca kwalifikacji i jedna dzika karta przyznana przez organizatora. Rywalizacja odbywa się w formule maratonu kombinowanego, czyli połączenia przeszkód maratonowych z zręcznościowymi. 
Wszyscy zawodnicy rywalizują w przejeździe podstawowym, gdzie każdy błąd przeliczany jest na czas, tylko 3 najlepszych zawodników przechodzi do Drive-OFF czyli rozgrywki. Zwycięża drużyna z najlepszym czasem. 

W powożeniu zaprzęgami jest bardzo dużo powodów, dla których można otrzymać karne sekundy, do najczęściej pojawiających się należą: zrzucenie piłek przeszkody zręcznościowej - 5 sekund, zrzucenie piłek przeszkody maratonowej - 5 sekund, błąd trasy: zrzucenie przeszkody jeszcze nie pokonanej - 15 sekund. W trakcie przejazdów zdarzają się również pomylenia trasy, zejście luzaka lub jego ingerencja w hamowanie lub kierowanie lejcami, za wszystkie te przewinienia przewidziano odpowiednią ilość karnych sekund lub nawet eliminację. 

 

Przeszkoda maratonowa - kolejność pokonywanych przeszkód w przeszkodzie maratonowej wyznaczają słupki oznaczone literkami A,B,C,D,E i kolorami białym i czerownym, tradycyjnie czerwony mijamy prawą ręką. 

Przeszkoda zręcznościowa - kegle - rozstawione na 190cm dla zaprzęgów czterokonnych, bardzo łatwe do strącenia.
Mostek - dość widowiskowym jest przejazd zaprzęgu po specjalnie przygotowanym mostku.