Organizator:

Czym jest CAVALIADA Tour?

Poznaj historię CAVALIADA Tour - największego święta jeździectwa w Polsce!

CAVALIADA Tour to największy cykl halowych zawodów międzynarodowych w Polsce, autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Tour odbywa się w czterech miastach: w Warszawie, Poznaniu, Sopocie i Krakowie.

SPORT

CAVALIADA to emocjonujące zawody jeździeckie rozgrywane na najwyższym poziomie. W ramach CAVALIADA Tour zawodnicy skoków przez przeszkody mają szansę powalczyć o cenne punkty do światowego rankingu. Dodatkowo Warszawa, Poznań i Kraków to zawody zaliczane do Pucharu Świata Ligi Europy Centralnej, z wielkim finałem, który odbywa się w Krakowie. CAVALIADA to nie tylko skoki przez przeszkody. W programie można zobaczyć rywalizację w konkurencji powożenia, WKKW oraz ujeżdżenia.

POKAZY

Nieodłącznym elementem każdej CAVALIADY jest szereg pokazów i atrakcji dla publiczności. Blanka Satora, La Pattat Dutka & Franczak Horse Show, prezentacja koni arabskich czy pokazy Polskiego Związku Hodowców Koni - co roku w programie CAVALIADY nie może zabraknąć elementu SHOW.

TARGI

CAVALIADA Expo to Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich. Tematyka targów obejmuje wszystko, co jest związane z jeździectwem oraz z aktywną formą wypoczynku: odzież i sprzęt jeździecki, wyposażenie stajni, sprzęt i środki do pielęgnacji koni, witaminy, pasze, pamiątki, wydawnictwa branżowe i usługi.

Dodatkową atrakcją, szczególnie dla najmłodszych, jest bezpłatny program dla grup szkolnych i przedszkolnych. Zawsze w piątki, dzieci będą mogły podziwiać najlepszych polskich zawodników i zagraniczne gwiazdy „w akcji” na parkurze oraz zwiedzić cały teren zawodów. Więcej informacji o programie dla szkół znajdziecie tutaj. 

Historia CAVALIADA

Zawody jeździeckie na Międzynarodowych Targach Poznańskich odbywają się  rokrocznie od roku 1995. Wyjątkiem był rok 2008, kiedy to na terenach targowych odbywała się Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu i zmagania jeźdźców zostały przeniesione z tradycyjnego grudniowego terminu na luty następnego roku. W grudniu 2009 odbyły się natomiast przełomowe dla historii zawodów konnych Poznań Cup. Były to zawody w skokach przez przeszkody o ogólnopolskiej randze, których organizatorem po raz pierwszy były Międzynarodowe Targi Poznańskie, do tej pory będące tylko gospodarzem obiektu.
Marka CAVALIADA narodziła się w roku 2010. W Poznaniu odbyły się wtedy zawody o randze międzynarodowej CSI-W z konkursem kwalifikacyjnym Pucharu Świata. Wtedy też zarysowała się formuła zakładająca podział wydarzeń na część targową, sportową i pokazową. Dzięki temu wydarzenie zyskało kompleksowy charakter i zaczęło przyciągać nową, coraz szerszą publiczność. W roku 2012 Zarząd MTP podjął decyzję o organizacji CAVALIADY w Warszawie, a w 2013 także na Targach Lublin.
W roku 2016 z okazji 95-lecia Międzynarodowych Targów Poznańskich w Kołobrzegu odbyła się specjalna edycja wydarzenia CAVALIADA Summer Jumping - pierwsze w Europie międzynarodowe zawody jeździeckie z areną sportową zlokalizowaną na piaszczystej plaży.
W 2019 roku do lokalizacji jeździeckich zmagań dołączyło również Królewskie Miasto Kraków. Idealnie przystosowany obiekt TAURON Arena Kraków pozwolił już w 2020 roku na zorganizowanie skokowej części CAVALIADY w randze zawodów zaliczanych do Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata.

W 2021 roku, ze względu na pandemię koronawirusa zorganizowano wydarzenie bez stacjonarnego udziału publiczności - CAVALIADA Winter Tour. Dwutygodniowa rywalizacja w międzynarodowej obsadzie spotkała się z ogromnym zainteresowaniem wśród zawodników. Pierwszy raz w historii CAVALIADOWA publiczność mogła uczestniczyć w wydarzeniu wyłącznie w formule on-line. 

CAVALIADA Tour 2022/2023 przyniosła sporo nowości! Pomimo trudnego dla branży okresu, kończącego pandemię COVID-19 udało się zorganizować pełny cykl z udziałem publiczności. Rywalizację tym razem rozpoczęto w Warszawie. W grudniu tradycyjnie CAVALIADA zawitała do Poznania, by z kolei w styczniu, po raz pierwszy w historii zagościć w ERGO Arenie, należącej do Sopotu i Gdańska. Wielki finał CAVALIADA Tour oraz Finał Pucharu Świata Ligii Europy Centralnej po raz pierwszy rozegrano w Królewskim Mieście Krakowie w TAURON Arenie Kraków.  

Jednak najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem jeździeckim w Polsce była CAVALIADA Summer, która odbyła się w czerwcu, 2023 roku w Świnoujściu. To drugie na świecie – po Miami na Florydzie – międzynarodowe wydarzenie jeździeckie które odbyło się na plaży. Rok wytężonych przygotowań, cztery dni niesamowitych sportowych emocji, pokazów i targów, podczas których rozegrano 27 konkursów w skokach przez przeszkody i powożeniu zaprzęgami parokonnymi, a to wszystko w towarzystwie blisko 9000 osób, które wzięły udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.